Menu

NASZA OFERTA

Producenci

PRODUCENCI

Wyświetl wszystkich producentów
Kontakt z nami

Kontakt z nami

sklep@uradka.pl
Kontakt z nami
Strona główna DEZYNFEKCJA
Sortuj:

DEZYNFEKCJA

Dezynfekcja - Potrzeba higieny jest niezbędnym i koniecznym elementem prawidłowej pracy w gabinecie kosmetycznym czy w salonie fryzjerskim. Tylko odpowiednio dobrane artykuły jednorazowe i konsekwentnie realizowany program higieny gwarantuje bezpieczne wykonanie usługi i eliminuje ryzyko zakażenia, zarówno klientce poddanej zabiegom jak i osobie wykonującej zabieg. W naszym dziele dezynfekcja na pewno znajdziesz odpowiedni preparat na Twój problem z bakteriami, grzybami, wirusami, drobnoustrojami.

 

Przy wyborze odpowiedniego preparatu do dezynfekcji kierujmy się przede wszystkim składem produkty zawierające aldehydy które są składnikami silnie rakotwórczymi następnie ekonomiom. Tańsze produkty zawierają składniki rakotwórcze więc należy się zastanowić czy zaoszczędzić parę złotych i truć się czy też nie. Ale to pytanie każdy musi zadać sam sobie.

 

Dezynfekcja czyli odkażanie polega na niszczeniu w środowisku chorobotwórczych drobnoustrojów bakterii i wirusów za pomocą metod fizycznych i chemicznych. Jedną z najskuteczniejszych metod walki z drobnoustrojami jest stosowanie preparatów dezynfekujących.

 

Głównym celem dezynfekcji powierzchni i sprzętu fryzjerskiego czy kosmetycznego jest dezaktywacja i usunięcie drobnoustrojów chorobotwórczych z miejsca pracy, foteli dla klienta oraz innych urządzeń gdzie jest styczność z ludźmi. W celu uniknięcia przenoszenia bakterii na innego klienta. Dezynfekcja powierzchni powinna występować wszędzie tam, gdzie istnieje nawet najmniejsza możliwość zakażenia. Do szybkiej dezynfekcji sprzętu polecamy Velox Spray 1000ml.

 

Zarażone drobnoustrojami akcesoria fryzjerskie bądź urządzenia kosmetyczne mogą być źródłem infekcji u klientów salonów fryzjersko kosmetycznych. Używanie sprzętu fryzjerskiego wymaga dostosowania się do wysokich standardów higieny, które ograniczą powstanie zakażenia krzyżowego. Oczyszczanie i dezynfekcja sprzętu wymaga zanurzenia w środku dezynfekcyjnym lub też spryskanie środkiem do szybkiej dezynfekcji. Produktem przez nas zalecanym do zanurzenia jest koncentrat Viruton Plus który się rozcieńcza w stosunku 2,5ml preparatu na 997,5ml wody co daje nam ponad 401 litrów gotowego roztworu do pracy.

 

Nasze ręce mają największy kontakt z klientami i bakteriami więc nie zapominajmy o częstej dezynfekcji rąk. Skażone ręce stanowią więc największe ryzyko infekcji. Daleko posunięta higiena rąk należy więc do najważniejszych metod zapobiegania infekcjom i chorobom skóry. Dlatego pamiętajmy o czystości i dezynfekcji rąk. Do rąk i skóry polecamy preparat Velodes Gel

Velodes gel żel do chirurgicznej i higienicznej dezynfekcji rąk 500ml

Dezynfekcja solariów łóżko lub kabinę do opalania po każdym użyciu należy bezwzględnie dezynfekować, a informację o wykonaniu tej usługi obowiązkowo umieścić w widocznym miejscu dla klienta (zgodnie z § 25.4 Rozporządzenia o zakładach fryzjerskich, ..,) do dezynfekcji powierzchni łóżek opalających zaleca się środki dezynfekcyjne o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym ważne jest, aby środek nie uszkadzał płyty akrylowej oraz nie powodował podrażnień i alergii preparaty dezynfekcyjne należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta lub dystrybutora, przestrzegając parametrów działania środka (stężenie, czas), które zapewniają skuteczność bakteriobójczą oraz grzybobójczą. Do solarium polecamy produkty Quatrodes które są bezpieczne dla szkła akrylowego.

 

Korzystanie z różnego rodzaju gabinetów urody staje się coraz częściej formą relaksu, gdzie pragniemy zapomnieć o stresach dnia codziennego. Czystość i higiena to najważniejsze kryteria jakie musi spełniać gabinet urody.  Gabinety urody należy traktować jak typowy gabinet zabiegowy, w którym bardzo często wykonuje się zabiegi związane z naruszeniem ciągłości tkanek, a każdy klient może być potencjalnie zakaźny różnymi groźnymi chorobami. Na ryzyko zakażenia w trakcie zabiegów polegających na pielęgnacji ciała , skóry lub śluzówek narażeni są zarówno pracownicy jak i klienci korzystający z takich usług.
 

Jednym z najważniejszych atutów studia urody niewątpliwie jest wysoki standard świadczonych usług, profesjonalne podejście do Klienta. Spełnianie powyższych standardów jednoznacznie kojarzy się z bezpieczeństwem pracy, z wysokim poziomem higieny, ze świadomą potrzebą utrzymania wysokiego standardu czystości mikrobiologicznej. Na ryzyko zakażenia narażeni są pracownicy mający kontakt z Klientem, ale - uświadamiając możliwość niesienia drobnoustrojów poprzez zainfekowane dłonie personelu lub źle zdezynfekowane narzędzia - także inni klienci. Do zakażenia może dojść również podczas używania niezdezynfekowanych lub nieprawidłowo zdezynfekowanych i niesterylnych narzędzi np. nożyczek, cążek, igieł, grzebieni, szczotek oraz wszystkich przyrządów kosmetycznych, które mogą spowodować uszkodzenie skóry.



Przy wykonywaniu zabiegów w gabinetach kosmetycznych i konieczne jest stosowanie licznych narzędzi. Wprawdzie nie są to narzędzia do wykonywania zabiegów z poważnym naruszeniem skóry, jednak ważne jest odpowiednie przygotowane do zabiegu. Narzędzia obok rąk są najczęstszą przyczyną zakażeń. Niewłaściwie zdezynfekowane - stanowią poważne źródło niebezpieczeństwa nie tylko dla naszych klientów lecz przede wszystkim dla pracującego personelu. Coraz bardziej skomplikowany sprzęt i precyzyjne narzędzia wymagają stosowania odpowiednich preparatów do dezynfekcji, dlatego nie należy oszczędzać kosztem zdrowia personelu i klientów. Przede wszystkim należy świadomie i konsekwentnie stosować zasady higieny, które powinny między innymi obejmować niżej wymienione elementy: dezynfekcję i sterylizację narzędzi wielokrotnego użycia oraz sprzętu:
- stosowane preparaty powinny wykazywać działanie bakteriobójcze, prątkobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze oraz sporobójcze w określonym czasie działania.
- sterylizacja sprzętu wielokrotnego użycia, który może spowodować naruszenie ciągłości tkanek (dotyczy to także nożyczek w salonie fryzjerskim). W przypadku narzędzi, które nie mogą być poddane procesowi sterylizacji dopuszcza się wysoki poziom dezynfekcji, w którym zostaną zabite wszelkie drobnoustroje (bakterie, prątki, grzyby, wirusy, spory),zalecamy stosować preparat Viruton Plus koncentrat który jest bardzo wydajny ponieważ z jednego litra możemy stworzyć aż 400 litrów preparatu do dezynfekcji.
- aparaty służące do różnych zabiegów kosmetycznych ( np. do masażu , łóżka do opalania ) należy dezynfekować i konserwować zgodnie z instrukcją obsługi po każdym kliencie do szybkiej dezynfekcji powierzchni polecamy preparat Velox Spray 1000ml.

 

Czyste powierzchnie salonu, sprzętu do zabiegów to nie tylko kwestia estetyki. Wszystkie powierzchnie nawet te najmniejsze nie powinny być lekceważone i pomijane w procedurach dezynfekcyjnych. Szczególnie traktowane powinny być powierzchnie przedmiotów wchodzących w kontakt z ciałem klienta gdyż mogą się tam gromadzić i rozwijać drobnoustroje wywołujących poważne zakażenia . Utrzymanie właściwej higieny powierzchni zapewnić mogą tylko odpowiednie środki myjące i dezynfekcyjne a najważniejszym czynnikiem jest fakt aby owe zasady były przestrzegane zawsze przestrzegane przez kosmetyczki. Potrzeba higieny jest niezbędnym i koniecznym elementem prawidłowej pracy w salonie kosmetycznym. Tylko odpowiednio dobrane artykuły jednorazowe i konsekwentnie realizowany program higieny gwarantuje bezpieczne wykonanie usługi i eliminuje ryzyko zakażenia, zarówno klientce poddanej zabiegom jak i kosmetyczce wykonującej zabieg.

 

Do każdej prawidłowej dezynfekcji w salonie fryzjerskim oraz kosmetycznym są potrzebne profesjonalne, specjalistyczne środki odkażające-dezynfekujące daną powierzchnię, narzędzia czy też skórę osoby prowadzącej dany zabieg. W ofercie naszej hurtowni fryzjerskiej ,,LOOKWELL” znajdziecie Państwo wiele wspaniałych produktów przeznaczonych do dezynfekcji, poniżej przedstawimy te najbardziej potrzebne i najczęściej kupowane przez specjalistów. Podczas prowadzenia  wieloletniej sprzedaży mieliśmy okazję przetestować wiele produktów do dezynfekcji różnych firm, jednakże zdecydowaliśmy, że postawimy na firmę o nazwie MEDI-LINE, jest to firma, która posiada doświadczenie i zaufanie wielu klientów, a dodatkową jej zaletą jest to iż oferta produktów do dezynfekcji jest w sposób ciągły poszerzana.

 

Pierwszy produkt który polecamy wielu klientom to QUATRODES- jest to środek tak zwany 2 w 1, to znaczy jego przeznaczenie dotyczy zarówno mycia jak i dezynfekcji. Płyn ten idealnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni takich jak porcelana, szkło, metal, guma, drewno, aluminium oraz szkło akrylowe, z którego to wykonane jest urządzenie opalające znajdujące się w solarium. Tak więc preparatem tym możemy śmiało czyścić i dezynfekować wszelkie narzędzia i powierzchnie, natomiast nie wolno używać go do dezynfekcji skóry. Jak większość środków dezynfekujących QUATRODES należy przed użyciem odpowiednio rozcieńczyć, sposób ten został podany na opakowaniu. Środek dezynfekujący posiada przyjemny kwiatowy zapach, nie wymaga spłukiwania, a co najważniejsze na powierzchni która była czyszczona pozostaje niewidzialna powłoka która chroni przed zanieczyszczeniami na dłużej.

 

Kolejnym produktem wartym uwagi jest VELODES GEL- jest to środek posiadający konsystencję żelu, przeznaczony tylko i wyłącznie do dezynfekcji skóry rąk. Osoby które pracują przy skórze pacjentów powinni używać tego preparatu regularnie, polecany jest on do dezynfekcji zarówno chirurgicznej jak i higienicznej. Produkt ten zabija wiele bakterii i wirusów, bardzo dobrze radzi sobie także z wirusami otoczkowymi takimi jak: wirus HCV, HIV czy Rota, Noro. Preparat jest w pełni bezpieczny i łagodny dla skóry rąk, posiada wartość ph 6,3 co oznacza, że nie uszkadza on warstwy hydro-lipidowej skóry. Głównym składnikiem produktu VELODES GEL jest etanol, czyli alkohol etylowy, jak wiadomo wykazuje on silne działanie aseptyczne, czyli odkażające i chroniące przed zanieczyszczeniami. Drugi składnik produktu to bifenyl-2-ol, jest to związek chemiczny także silnie odkażający, który nieznacznie rozpuszcza się w wodzie, czyli cały czas bardzo dobrze chroni skórę dłoni. Trzecim i ostatnim składnikiem tego środka jest 2-propanol jest to związek chemiczny odpowiedzialny za dokładne oczyszczanie dłoni.

 

VELOX - jest to następny środek do dezynfekcji. Produkt ten jest w formie sprayu, nie należy go rozcieńczać jest on już w gotowej postaci do użycia bezpośrednio na małe powierzchnie, łóżka i fotele zabiegowe, a także sprzęt medyczny. Środek ten jest na bazie samego alkoholu, natomiast nie zawiera aldehydu i fenolu, są to składniki silnie toksyczne i drażniące, które mogą wywoływać podrażnienia skóry i błon śluzowych. VELOX jest łagodnym środkiem, który nie wymaga spłukiwania, szybko schnie i  nie pozostawia smug.

 

VELOX CHUSTECZKI- jest to propozycja dla wszystkich tych osób które lubią w szybki i wygodny sposób profesjonalnie zdezynfekować małe powierzchnie swojego salonu fryzjerskiego czy też kosmetycznego. Chusteczki są nawilżone roztworem złożonym z alkoholu etylowego, który bardzo dobrze sprawdza się do odkażania. Produktem tym można dezynfekować między innymi: sprzęt medyczny, fotele zabiegowe, aparaturę medyczną oraz trudno dostępne powierzchnie. Produkt ma ładny cytrynowy zapach, szybko wysycha i nie ma konieczności jego spłukiwania. Chusteczki VELOX nie zawierają fenolu i aldehydu. Są bardzo poręczne i przydatne w pracy każdego fryzjera i kosmetyczki, gdyż pozwalają na prace w higienicznych warunkach i duże zadowolenie klientów.

 

Ostatnia nasza propozycja środka do profesjonalnej dezynfekcji to VIRUTON PLUS- jest to produkt tylko i wyłącznie do dezynfekcji narzędzi fryzjerskich  i kosmetycznych. Jest on w formie koncentratu co oznacza, że przed każdym użyciem należy go odpowiednio rozcieńczyć. Viruton Plus działa na bakterie, grzyby, prątki gruźlicy, a także wirusy osłonkowe. Produkt ten jest bardzo wydajny i skuteczny w swym działaniu, idealnie usuwa nawet zaschnięte zabrudzenia, nie zawiera fenolu i aldehydu.

 

 

Przykładowa procedura zapewniająca ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakażnymi

 

WSTĘP - Procedura została opracowana i jest stosowana w zakładzie w związku z wymaganiami wynikającymi z art. 16 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi  (Dz. U. z 2013 poz. 947).

 

DEFINICJE I OKREŚLENIA - Sterylizacja, wyjaławianie – jednostkowy proces technologiczny polegający na zniszczeniu wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych i zarodnikowych form mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonać mechanicznie, fizycznie, bądź chemicznie, najczęściej używa się metod fizycznych. Prawidłowo wysterylizowany materiał jest jałowy – nie zawiera żadnych żywych drobnoustrojów (także wirusów) oraz ich form przetrwalnikowych. Dezynfekcja polega na zanurzaniu narzędzi z odpowiednik pojemniku z płynem do dezynfekcji, gdzie niszczone są zarazki i drobnoustroje. Czas moczenia uzależniony jest od przeznaczenia i właściwości płynu do dezynfekcji.  Dezynfekcja, w przeciwieństwie do antyseptyki dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych.

 

Dekontaminacja -  proces polegający na usunięciu i dezaktywacji substancji szkodliwej (chemikaliów, materiałów radioaktywnych, czynników biologicznych), która zagraża życiu lub zdrowiu ludzi poprzez kontakt bezpośredni lub używane sprzęty.

 

Zakażenie choroba zakaźną -  w gabinecie kosmetycznym narażeni jesteśmy na zarażenie chorobami zakaźnymi, dlatego przestrzegać musimy zasad higieny i sterylizacji narzędzi, aby uniknąć zakażeń

 

Czynnik biologiczny - biologiczne czynniki zagrożenia zawodowego to wszystkie mikro i makro organizmy oraz takie substancje i struktury, które są szkodliwe dla człowieka i mogą wywoływać choroby.

 

Odpady medyczne - to wszystkie odpady niebezpieczne o ostrych końcach i krawędziach, które powinno zbierać je w sztywnych i mechanicznie odpornych na przekłucie bądź w pojemnikach jednorazowego użycia.

 

POSTANOWIENIA OGÓLNE - Zapisy postępowania obowiązują wszystkich pracowników zatrudnionych w salonie fryzjerskim i w gabinecie kosmetycznym. Wszyscy pracownicy są zobowiązani do przestrzegania zapisów tej procedury w codziennej pracy zawodowej. Procedurę opracowano zgodnie z przepisami, które są dokumentami związanymi z procedurą (pkt. 5 procedury). Procedurę zatwierdziła imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za higienę w salonie.

 

TRYB POSTĘPOWANIA - Mycie i dezynfekcja rąk dbałość o higienę rąk kosmetyczki w salonie kosmetycznym świadczy, o jakości usług. Ręce myje się za pomocą mydła ze specjalnym dozownikiem w celu uniknięcia dalszych zabrudzeń i usunięciu brudu pod bieżącą wodą. W tym procesie zostaje usunięta niewielka ilość drobnoustrojów określanych, jako flora stała. Następnie odbywa się higieniczne mycie rąk poprzez zastosowanie środka do higienicznego mycia rąk Velodes Gel - preparat do hirurgicznej dezynfekcji rąk. Higieniczna dezynfekcja rąk najczęściej wykonywana jest preparatami na bazie alkoholu. Mycie rąk przez kosmetyczkę odbywa się wg sztywnych zasad. Pierwsze kosmetyczka podchodzi do umywalki, która znajduje się w gabinecie kosmetycznym i jest przeznaczona tylko i wyłącznie do mycia dłoni. Zwilża dłonie pod bieżącą, ciepłą wodą, następnie za pomocą pompki nabiera porcję mydła w płynie i przystępuje do wstępnego oczyszczania z brudu znajdującego się na dłoniach. Schemat poprawnego mycia dłoni dodatkowo znajduje się nad umywalką. Każdy z etapów mycia rak powinien zostać powtórzony pięciokrotnie, co łącznie trwa 30 sekund:


1. Pocierać wewnętrzne powierzchnie dłoni 
2. Pocierać grzbiet dłoni lewej ręki prawa i odwrotnie. 
3. Pocierać wewnętrzne powierzchnie dłoni splecionymi palcami. 
4. Pocierać powierzchnie zgiętych palców lewej dłoni prawa i odwrotnie 
5. Kciuk dłoni prawej reki pocierać ruchem obrotowym obejmując go dłonią lewa i odwrotnie. 
6. Złączone palce lewej dłoni pocierać o wewnętrzna powierzchnie prawej i odwrotnie.

 

Po skończonym myciu i osuszeniu dłoni, kosmetyczka przystępuje do higienicznego mycia rąk. Osuszanie dłoni następuje poprzez wytarcie ich papierowym ręcznikiem. Ręcznik użyty jest jednorazowy i po zakończeniu osuszania jest wyrzucany do kosza. Następuje to (higieniczne mycie dłoni) przy pomocy preparatu o nazwie Velodes Gel. Kosmetyczka pobiera jego dwie porcje po 30 ml każda i aplikuje je na dłoń. Następnie postępuje jak na obrazku nr 2 (rys. 2), należy przestrzegać czasu minimum 30 sekund. Kosmetyczka winna pamiętać, aby przez ten czas dłonie były wilgotne od preparatu dezynfekującego i aby nie pominąć żadnego obszaru na dłoni. Po minięciu określonego czasu preparat po prostu odparuje z dłoni. Dodatkowym atutem tego preparatu jest jego piękny zapach. Mycie rąk odbywa się obowiązkowo i zawsze przed przystąpieniem do pracy z klientem oraz po skończonej pracy.

 

DEZYNFEKCJASKÓRY PRZED ZABIEGAMI - przed i po wykonaniu zabiegu kosmetycznego kosmetyczka myje ręce pamiętając o przestrzeniach międzypalcowych. Następnie spłukuje pod bieżącą wodą i osusza papierowym, jednorazowym ręcznikiem. Do zabiegów naruszających ciągłość tkanek łącznych (tatuaż, kolczykowanie) powinno używać się jednorazowych rękawiczek. W salonie Lookwell nie przeprowadzamy jednak takich zabiegów.

 

STOSOWANIE ŚRODKÓW OCHRONY OSOBISTEJ PRACOWNIKÓW -  kosmetyczki w salonie kosmetycznym używają ochronnych fartuszków podczas całej swojej pracy. Dodatkowo do zabiegów kosmetycznych zakładamy ochronne rękawiczki jednorazowego użytku (winylowe, lateksowe- tu w zależności od dostawy do salonu, choć częściej są to rękawiczki winylowe ze względu na wygodę pracy). Rękawiczki jednorazowe są zakładane po myciu dłoni wymienionym w punkcie 4.1 a po skończonej pracy są ściągane. Zużyte są wyrzucane do kosza. Kosze są zamykane kopułą i wyposażone w worek foliowy, który codziennie jest wyrzucany do kontenera. Nie używamy tych samych rękawiczek do różnych klientów: zasada- 1 klient- 1 para rękawiczek.

 

POSTĘPOWANIE ZE SPRZETEM UŻYWANYM DO ZABIEGÓW

SPRZĘT JEDNORAZOWY - pilniki papierowe, bibułki / filtry do mikrodermabrazji, rękawiczki jednorazowe .  Zużyte są wyrzucane do kosza. Kosze są zamykane kopułą i wyposażone w worek foliowy, który codziennie jest wyrzucany do kontenera z opisem odpady komunalne, niezamieszkałe.

SPRZĘT WIELORAZOWEGO UŻYTKU - w salonie nie wykonuje się zabiegów naruszającą czy przerywającą ciągłość tkanek skóry. Do sprzętów wielorazowego użytku służą pincety. Dłutka. Metalowa bagietka do nakładania henny, kieliszek do henny. Po przeprowadzonym zabiegu niezwłocznie są one myte i dezynfekowane w roztworze dezynfekującym. Po zakończonym procesie dezynfekującym spłukuje się sprzęt pod bieżąca wodą. Do tak zwanej szybkiej dezynfekcji używamy Velox Spray (oczywiście na wcześniej umyte i osuszone narzędzia).

 

Wszystkie narzędzia w salonie fryzjerskim podlegają pewnym procedurom, tzn. najpierw myjemy potem dezynfekujemy, następnie myjemy i suszymy. Po przeglądzie technicznym (czy nie ma uszkodzeń w strukturze, a także korozji) i zaakceptowaniu idealnego stanu pakujemy w torebki pojedynczo i magazynowane w odpowiednim pudełku tylko z tymi narzędziami w torebce, który jest przechowywany w zamykanej na drzwiczki szafce. Dodatkowo nadmienię, że na torebkach widnieje data zamknięcia torebki.

 

Do dezynfekcji używamy tylko i wyłącznie pojemnik odpowiedniej wielkości do używanego sprzętu kosmetycznego z pokrywą. Pojemnik ten jest opisany, jaki środek jest rozrobiony, jak długo trzymamy dezynfekując narzędzia, kto i o której godzinie (plus aktualna data) przygotował roztwór dezynfekcyjny. Na kartce opisane jest także stężenie i nazwa preparatu. Pod tymi wszystkimi informacjami winien widnieć podpis osoby przygotowującej roztwór. Narzędzia podczas dezynfekcji są całkowicie zanurzane w roztworze. Trzymamy się sztywno przepisu dezynfekcji- nie skracamy i nie wydłużamy czasu dezynfekcji. Podczas wkładania i wyjmowania narzędzi kosmetyczka używa ochronnych, jednorazowych rękawiczek. Warto dodać, ze roztwór do dezynfekcji stosujemy zawsze świeży.

 

Przygotowanie preparatu do dezynfekcji: Kosmetyczka bierze Quatrodes Protect. Przygotowanie wanienki do dezynfekcji. Zakładamy rękawice ochronne. Sporządzamy roztwór o stężeniu 0,5 %, czyli 0,25 ml preparatu Quatrodes Protect na 500ml wody. Jest to przygotowanie preparatu zgodnie z zaleceniami producenta, aby dobrze zdezynfekować narzędzia. Opisujemy pojemnik. Wcześniej umyte narzędzia wkładamy do wanienki dezynfekującej i trzymamy czas 30minut. Po zdezynfekowaniu wylewamy preparat i wypłukujemy wanienkę, następnie wyparzamy gorącą wodą i osuszamy. Kiedy wyciągamy narzędzia z wanienki używamy rękawiczek ochronnych, a narzędzia kładziemy na czystym jednorazowym ręczniku i osuszamy. Wkładamy każde narzędzie w jednorazowe torebki, które szczelnie zaklejamy i oznaczamy datą świadczącą o zamknięciu torebki. Do sterylizacji narzędzi używamy sterylizatora kulkowego, po nagrzaniu się jego kulek do temperatury 240 stopni Celsjusza wkładamy drobne przedmioty, tak by nie dotykały się i odczekać czas 30 sekund. Po tym czasie można spakować je do torebek szczelnie zamykanych i oznaczyć datą i podpisem osoby, która czynność tę wykonała.

 

POSTĘPOWANIE Z ODPADAMI MEDYCZNYMI - POSTĘPOWANIE Z BIELIZNĄ

BIELIZNA JEDNORAZOWA w salonie kosmetycznym używamy jednorazowych ręczników celulozowo- włókninowych, ręczników papierowych, wacików kosmetycznych, patyczków kosmetycznych, watę kosmetyczną, płatki bezpyłowe, rękawiczki jednorazowe, paski do depilacji. Wszystkie te środki zapakowane są w taki sposób by się nie kurzyły i nie uległy zabrudzeniu- zamknięte opakowania i opisane, co się w nich znajduje. Przechowuje się je w higienicznych warunkach w zamykanych szafkach. Używamy tych przedmiotów tylko raz. Zużyte są wyrzucane do kosza. Kosze są zamykane kopułą i wyposażone w worek foliowy, który codziennie jest wyrzucany do kontenera z opisem odpady komunalne, niezamieszkałe.

 

BIELIZNA WIELOKROTNEGO UŻYTKU kosmetyczki używają w salonie czystych fartuszków ochronnych, które po zabrudzeniu są zabierane przez właściciela salonu i prane poza salonem. W czasie, kiedy kosmetyczka nie pracuje przechowuje fartuszek na wieszaku w specjalnie wydzielonym miejscu w szafie (oznaczony Odzież robocza), a kiedy go zabrudzi to przechowuje w specjalnie przeznaczonym pojemniku (oznaczony „brudna bielizna” i zamknięty). W czasie pracy kosmetyczki przetrzymują swoją własną odzież w szafce zamykanej, ze specjalnym oznaczeniem „odzież osobista”. Która nie ma kontaktu z „odzieżą ochronną”.

 

DOKONTAMINACJA POMIESZCZEŃ

1) Podłogi- po oczyszczeniu powierzchni z kurzu i innych zanieczyszczeń mechanicznych, napełniamy wiadro ciepłą wodą w tzw. punkcie porządkowym i wlewamy środek myjący (detergent) w ilości zalecanej przez producenta na opakowaniu i zmywamy podłogę przy użyciu mopa. Brudną wodę wylewamy do wydzielonej do tego celu umywalki. Sprzęt do mycia ( wiadro, mop) dokładnie myjemy i wypłukujemy pod bieżącą ciepłą wodą.

 

2) Urządzenia sanitarne (umywalki, zlewy, miski ustępowe) – po oczyszczeniu urządzeń z zanieczyszczeń mechanicznych czyścimy powierzchnie środkiem myjąco-dezynfekcyjnym na bazie chloru (Domestos) przy pomocy gąbki lub szczotki, a następnie obficie spłukujemy bieżącą ciepłą wodą. Preparat stosujemy  zgodnie z zaleceniem producenta, umieszczonym na opakowaniu.  Czynności te wykonujemy w gumowych rękawiczkach jednorazowych.

 

3) Sprzęt meblowy (szafki, stoliki, fotele, blaty) – powierzchnie w zależności od potrzeb odkurzamy, a następnie dezynfekujemy środkiem dezynfekcyjnym o działaniu bakteriobójczym  i grzybobójczym (Velox), stosując preparat zgodnie z zaleceniem producenta umieszczonym na opakowaniu. Po odczekaniu okresu niezbędnego do zadziałania środka dezynfekcyjnego zmywamy powierzchnię ciepłą wodą i wycieramy do sucha.

 

DOKUMENTY ZWIĄZANE Z PROCEDURĄ

-ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2013r. poz. 947)

- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2014 w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakimi powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie kosmetyczne tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. z 2004 Nr 31, poz. 273)

- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2010 w sprawie postępowania z odpadami medycznymi, (Dz. U. z 2010r. nr 139 poz. 940)

 

ZAŁĄCZNIKI

Rejestr pracowników zapoznanych z procedurą

Imię nazwisko pracownika 1, 31.03.2014

Imię nazwisko pracownika 2, 31.03.2014

Kontrola skuteczności procesu sterylizacji

 

TERMIN OBOWIĄZYWANIA DOKUMENTU

Procedura zapewniająca ochronę przed zakażeniami oraz przed chorobami zakaźnymi obowiązuje od daty zaopiniowania procedury przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w……..

 

hurtownia fryzjerska

Czytaj dalej

Z.one Milk_Shake Colour Whipped Cream odżywcza pianka z kolorowym pigmentem 100ml

PRODUCENT: z.one

Z.one Milk_Shake Colour Whipped Cream odżywcza pianka z kolorowym pigmentem 100ml   Opis produktu: Milk_Shake Colour Whipped Cream odżywcza, kremowa pianka...
Wybierz wersję
Cień

Z.one milk_shake moisture plus szampon intensywnie nawilżający Papaya 300ml

PRODUCENT: z.one

Z.one milk_shake moisture plus szampon intensywnie nawilżający Papaya 300ml   Jak działa Szampon Integrity Papaya?  Papaya jest linią Milk_Shake, która mocno...
Dodaj do koszyka: Z.one milk_shake moisture plus szampon intensywnie nawilżający Papaya 300ml
Cień

Z.one Milk Shake Leave in conditioner Odżywka ułatwiająca rozczesywanie włosów 350ml

PRODUCENT: z.one

Z.one Milk Shake Leave in conditioner Odżywka ułatwiająca rozczesywanie włosów 350ml   Opis produktu: Odżywka w sprayu bez spłukiwania o przyjemnym...
Dodaj do koszyka: Z.one Milk Shake Leave in conditioner Odżywka ułatwiająca rozczesywanie włosów 350ml
Cień

Silcare Max Hand Gel Cleaner 160 ml.

PRODUCENT: Silcare

Silcare Max Hand Gel Cleaner 160 ml.   Opis produktu:  Max Hand Cleaner Papaya to czyszczący płyn do dłoni, oparty na wysokiej zawartości alkoholu etylowego i...
Dodaj do koszyka: Silcare Max Hand Gel Cleaner 160 ml.
Cień

Silcare So Clean Hand Soap 250 ml.

PRODUCENT: Silcare

Silcare So Clean Hand Soap 250 ml.   Opis produktu:  Silcare So Clean! Hand Soap Czyszczące mydło do dłoni o zapachu Papaya 250ml. Produkt do codziennej pielęgnacji,...
Dodaj do koszyka: Silcare So Clean Hand Soap 250 ml.
Cień

AVIRAL płyn wirusobójczy do dezynfekcji rąk i wszelkich powierzchni 70% alkoholu 100ml

PRODUCENT: Art. Jednorazowe

AVIRAL wirusobójczy preparat do dezynfekcji 70%   Profesjonalna dezynfekcja rąk i powierzchni która skutecznie zabija -wirusy -bakterie...
Dodaj do koszyka: AVIRAL płyn wirusobójczy do dezynfekcji rąk i wszelkich powierzchni 70% alkoholu 100ml
Cień

Przyłbica ochronna duża regulowana na pasku

PRODUCENT: Art. Jednorazowe

Przyłbica ochronna duża regulowana na pasku     Opis produktu: Przyłbica ochronna duża o wymiarach 34cm x 28cm regulowana na pasku idealnie...
Dodaj do koszyka: Przyłbica ochronna duża regulowana na pasku
Cień

Septal hands płyn do dezynfekcji rąk 24x1000ml

 

Septal hands płyn do dezynfekcji rąk 1000ml     Opis produktu: Płyn do higienicznej dezynfekcji rąk o działaniu bakteriobójczym....
Dodaj do koszyka: Septal hands płyn do dezynfekcji rąk 24x1000ml
Cień

Maska medyczna na twarz dwuwarstwowa włóknina Polska produkcja biała

PRODUCENT: Art. Jednorazowe

Maska na twarz dwuwarstwowa Polska produkcja biała     Opis produktu: Biała maseczka na twarz dwuwarstwowa medyczna ochronna wykonana...
Dodaj do koszyka: Maska medyczna na twarz dwuwarstwowa włóknina Polska produkcja biała
Cień

AVIRAL preparat wirusobójczy do dezynfekcji rąk i wszelkich powierzchni 70% alkoholu 1000ml

PRODUCENT: Art. Jednorazowe

AVIRAL wirusobójczy preparat do dezynfekcji 70% - 1000ml   Profesjonalna dezynfekcja rąk i powierzchni która skutecznie zabija -wirusy...
Dodaj do koszyka: AVIRAL preparat wirusobójczy do dezynfekcji rąk i wszelkich powierzchni 70% alkoholu 1000ml
Cień

Wirusobójczy płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni Erg Clean Skin 1000ml

PRODUCENT: Art. Jednorazowe

Wirusobójczy płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni Erg Clean Skin 1000ml     Opis produktu: Płyn ERG Clean Skin to preparat na bazie 72%...
Dodaj do koszyka: Wirusobójczy płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni Erg Clean Skin 1000ml
Cień

Septal hands płyn do dezynfekcji rąk 1000ml

PRODUCENT: Art. Jednorazowe

Septal hands płyn do dezynfekcji rąk 1000ml     Opis produktu: Płyn do higienicznej dezynfekcji rąk o działaniu...
Dodaj do koszyka: Septal hands płyn do dezynfekcji rąk 1000ml
Cień

ANTISEPTEX płyn do dezynfekcji rąk chirurgicznej i higienicznej 1000ml

PRODUCENT: Art. Jednorazowe

Płyn antybakteryjny do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu o ogromnej skuteczności - aż 99%! Preparat bakteriobójczy, profesjonalny o działaniu...
Dodaj do koszyka: ANTISEPTEX płyn do dezynfekcji rąk chirurgicznej i higienicznej 1000ml
Cień
2 3 4 5 6 7 8 9
Cień