Szampon do włosów farbowanych można podzielić na dwie podstawowe grupy szampon do włosów farbowanych do codziennego użytku chroniący kolor oraz szampon zakwaszajacy stosowany tuż po farbowaniu włosów.
Szampon do włosów farbowanych zakwaszający - niezależnie od jego rodzaju, posiada składniki podstawowe, które odpowiadają za oczyszczenie skóry głowy i włosów oraz składniki, które modyfikują działanie szamponów (m.in. stabilizatory piany). Pozostałe to tzw. substancje dodatkowe (konserwanty, substancje zagęszczające, barwniki, witaminy A, E, B5 i B6, substancje zapachowe, zioła, olejki roślinne itp.). Duża część z nich jest dobierana odpowiednio do specyfiki szamponu – inne składniki zawierają szampony przeznaczone do włosów suchych i zniszczonych, inne – szampony przeciwłupieżowe.
Szampon do włosów zakwaszający został specjalnie opracowany do profesjonalnego stosowania w salonach fryzjerskich. Taki szampon polecany jest szczególnie do mycia i pielęgnacji włosów po alkalicznych zabiegach fryzjerskich takich jak farbowanie, rozjaśnianie oraz trwała ondulacja. Szampon do włosów zakwaszający zamyka łuski włosów pozostawiając je świeże i przygotowane do dalszej pielęgnacji i stylizacji. Takie szampony posiadają wyjątkowo skuteczną kombinację składników zakwaszających przywracającą pH włosa oraz jego zdrowy wygląd i połysk.
Skala pH pozwala ona na określenie czy preparat ma odczyn kwaśny, neutralny czy alkaliczny. Jakie ma to konsekwencje dla włosów i skóry głowy? Fizjologiczny odczyn pH skóry określony jest na skali pomiędzy 4,5 i 5,5. Odpowiada on kwasowości płaszcza hydrolipidowego składającego się w 70% z wody i w 30% z tłuszczów. Procentowe rozłożenie powoduje, że skóra jest miękka i elastyczna. Ze skóry ten naturalny film ochronny przechodzi na włosy, nadając im miękkość i połysk. Poziom pH włosów umiejscowiony jest na poziomie 7.
Znajomość skali pH
pozwala nam określić, jak kosmetyki wpływają na włosy - pielęgnują je, czy szkodzą. Wartość pH kosmetyków wpływa na otwieranie lub zamykanie łuski włosa. Jest to bardzo ważne, aby wiedzieć jakie zastosować kosmetyki po zabiegach koloryzacji, rozjaśniania oraz trwałej.
Rozjaśniacze do włosów, farba do włosów, czy produkty do trwałej mają odczyn alkaliczny, czyli od 7 do 14 – otwierają one łuski włosa. Podczas takiego zabiegu łuska odchyla się od łodygi włosa i umożliwia przedostanie się do wnętrza mikro pigmentów farby. Następuje jego zafarbowanie.
W przypadku rozjaśniacza, po odchyleniu łuski, dekoloryzator wybiela - "wypłukuje" kolor, uzyskujemy w ten sposób efekt odbarwienia.
Trwała polega na nieregularnym odchylaniu łusek i usuwaniu połączeń keratynowych, co powoduje jego skręcanie.
Wszystkie wymienione zabiegi muszą obowiązkowo zostać zakwaszone, aby zamknąć łuski włosa. Bez użycia szamponu zakwaszającego i odżywki do włosów zakwaszającej włos jest nadal "otwarty".
Farba się wypłukuje, włos jest bez połysku, trwała stopniowo traci swoją sprężystość, a loki wyprostowują się.
Zaletami szamponów zakwaszających są: przedłużenie trwałości koloru włosów farbowanych, włosy odzyskują blask, włosy zostają wygładzone, włosy są mniej podatne na plątanie i rozdwajanie. Bardzo ważne jest, aby po zabiegach fryzjerskich używać produktów przywracających fizjologiczne pH włosa na całej jego długości. Jest to zabieg niedoceniany przez wiele osób, jednak Ci, którzy stosują się do tych zasad, mogą cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami.
Zastanawiałaś się dlaczego farba z drogerii szybko sie wypłukuje, a włosy są matowe? Jest to właśnie spowodowane niewłaściwym zakończeniem zabiegu farbowania. Każdy zabieg, który otworzył nam łuski włosa musi być odpowiednio zakończony.
Stary, babciny sposób zakwaszania włosów polega na tym aby do ciepłej wody wlać ocet lub sok z cytryny, następnie tak przygotowaną płukanką płukać włosy. Niestety zbyt duża ilość octu sprawi, że płukanka będzie posiadała zbyt niskie pH i wtedy doprowadzi to do niszczącego wysuszenia włosów, zamiast regeneracji tracą one swoją sprężystość i połysk. Inny babciny sposób polega na tym, że do szklanki chłodnej wody wyciskamy połowę cytryny. Polanie włosów tą miksturą zakwasi włosa i zamknie łuskę włosową. Włos staje się gładki i lśniący. Zabieg ten poleca się szczególnie osobom o włosach farbowanych, gdyż zapobiega wypłukiwaniu się sztucznego barwnika. Środowisko kwaśne domyka łuski włosa, nabłyszcza, wygładza, włosy są 'zdrowsze' - nie paruje z nich wilgoć i pigment nie ma jak 'uciec'. Na tym polega działanie szamponów zakwaszających.
Szampon do włosów po koloryzacji do użytku codziennego - Wiele kobiet decyduje się na zmianę koloru swoich włosów, wobec czego sięga po szampony, farby czy kremy koloryzujące. Z czasem jednak włosy tracą blask. Decydując się na kolor włosów, mamy nadzieję, iż dłużej utrzyma się na naszej głowie. Zabiegi takie jak farbowane wymagają szczególnej troski. Dlatego warto dowiedzieć się jak pielęgnować włosy farbowane, aby wyglądały zdrowo, kolor utrzymywał się i był lśniący!
Jak utrzymać witalność koloru na dłużej?
Wiele zagrożeń dla koloru włosów pojawia się, na co dzień np. na basenie . Chlorowana wodza skutecznie osłabia nasz nowo nabyty kolor, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest używanie szamponów do włosów, które pomogą nam zachować intensywność koloru przez dłuższy czas. Dzięki takiej ochronie twoje włosy na pewno nie wyblakną pod wpływem promieniowania słonecznego.
Skuteczna pielęgnacja włosów farbowanych, może wymagać zmiany dotychczas używanych kosmetyków na produkty przeznaczone do włosów poddanych koloryzacji a jeszcze znaczniej wymagają nasze włosy, gdy używamy szamponów codziennie. Zatem wypróbujmy specjalistyczne kosmetyki, które sprawią niepowtarzalny efekt lśniących, zdrowych włosów.
Na rynku można nabyć wiele szamponów do włosów różnych marek oraz jakości. Różnią się one składem, zapachem, etykietą. Jedne są bardziej zareklamowane, inne znowu mniej, a najczęściej wybieramy te, do których jesteśmy przyzwyczajeni i wydaje nam się, że są dobre a tak naprawdę są to takie, które nie odpowiadają naszym włosom.
Do włosów farbowanych należy wybrać szampon, który delikatnie oczyszcza włosy i zapewnia optymalną ochronę koloru, który posiada takie składniki, aby włosy były lśniące, chronione przed szkodliwym wpływem środowiska (dzięki zawartości filtrów UV), a także sprawienie, aby kolor włosów farbowanych przez długi czas był intensywny, jak w dniu koloryzacji.
Stosuj właściwy szampon do włosów chroniący kolor naszych włosów. Zawiera on składniki, które nie tylko zapobiegają jego bladnięciu, ale także przedłużają jego trwałość. Szampony te mają w składzie wyciągi roślin m. in. kasztanowca czy rumianku, które chronią kolor przed wypłukaniem. Wmasuj szampon we włosy - najlepiej obiema rękami - i spłucz letnią wodą. Nie używaj gorącej wody, otwiera ona łuski włosów i przyspiesza wypłukiwanie koloru.
Piękne włosy stanowią ozdobę każdej kobiety. Niestety, częste farbowanie znacznie je osłabia. Wiosenne przesilenie również niekorzystnie wpływa na czuprynę. Ośmielona pierwszymi ciepłymi promieniami słońca zrzucasz czapkę z głowy, chcąc poczuć we włosach powiew wiosennego wiatru. Zanim jednak zaprezentujesz światu swoją fryzurę i olśnisz pięknym kolorem, zadbaj o właściwą pielęgnację - chroń farbowane włosy.
hurtownia fryzjerska, sklep fryzjerski, szmapon do włosów
Czytaj dalej